Edukacja
Warsztaty Projektu Pamięć i przeznaczone do nich materiały edukacyjne przedstawiają historię Kalmana, żydowskiego chłopca, który padł ofiarą Holocaustu.
Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z historycznym ujęciem Holocaustu, a następnie rysują portrety dotkniętych nim osób i poznają ich losy, zyskując do nich osobisty stosunek. Z myślą o warsztatach przygotowaliśmy bezpłatny zestaw łatwych w użyciu materiałów edukacyjnych. Możesz też skorzystać z pomocy naszych edukatorów, którzy poprowadzą warsztaty w Twojej okolicy.
Zestaw materiałów edukacyjnych Projektu Pamięć obejmuje: płytę DVD z trzema filmami (opisanymi niżej), przewodnik nauczyciela z informacjami wprowadzającymi i scenariuszami lekcji, 30 plansz do kopiowania z fotografiami i historiami ofiar Holocaustu, ocalonych i osób, które ratowały Żydów.
Proponujemy też dynamiczne warsztaty Projektu Pamięć.
Materiały drukowane
Film Projekt Pamięć (10 minut)
Anna Jacobs opowiada, jak ze swoim bratem Kalmanem próbowali uciec z warszawskiego getta i ukryć się przed nazistami. Równocześnie córka Andzi, Roz, maluje portret Kalmana.
Lekcja sztuki: malowanie światłem i cieniem (6 minut)
Krótki instruktaż posługiwania się węglem malarskim i kredkami pastelowymi.
Przewodnik dydaktyczny
Przewodnik nauczyciela do warsztatów Projektu Pamięć przedstawia historię Kalmana i stanowi wprowadzenie do tematyki Holocaustu, ujętej z perspektywy historycznej. Pozwala uczniom przyjąć rolę artystów i narratorów i w ten sposób odnieść się do własnych historii rodzinnych, pokazując siłę pamięci i procesu twórczego. Go też ściągnąć za darmo z naszej strony.
Karty na warsztaty
Zestaw 30 dwustronnych, łatwych do powielenia kart z fotografiami i historiami osób, które doświadczyły Holocaustu: jego ofiar, tych, którzy przeżyli, i tych którzy ich ratowali. Karty można wykorzystać podczas warsztatów lub jako ogólne źródło informacji.
Plakaty
Pobierz i wydrukuj plakaty z wystawy Projektu Pamięć, aby stworzyć wizualny kontekst dla Twojego projektu.
Materiały filmowe i książkowe
Finding Kalman: A Boy In Six Million
W książce Finding Kalman opowieść Anny o ucieczce i przetrwaniu przeplata się z relacją Roz o tym, jak dzięki sztuce zrealizowała pragnienie przeciwstawienia się Zagładzie. W tej opowieści o pamięci, samopoznaniu i tworzeniu słychać też trzeci głos, samego Kalmana, który na przekór śmierci wciąż rozbrzmiewa w życiu Anny i Roz
Odnaleźć Kalmana (30 minut)
Film przedstawia cztery pokolenia rodziny ocalonych z Holocaustu i pokazuje, jak dzięki malarstwu i muzyce udało im się wskrzesić ducha zamordowanego chłopca.